Wielu przedsiębiorców stosunkowo często kontaktuje się z urzędami skarbowymi. Odwiedziny placówki fiskusa nierzadko wiążą się z długimi kolejkami i żmudnym oczekiwaniem na wyświetlenie się naszego numerka. Już za niedługo to się zmieni, bowiem korespondencję z urzędem będziemy mogli wymieniać drogą mailową.
Zmiany w sposobie komunikowania się z urzędami skarbowymi są efektem nowelizacji ordynacji podatkowej. Dzięki niej od 11 maja 2014 r. za wcześniejszą zgodą wszystkie pisma będziemy mogli wysyłać e-mailami.
Jak wcielić zmiany w życie?
Sposób wyrażenia zgody na korespondencję za pomocą internetu jest bardzo prosty, bowiem w placówce właściwej do miejsca zamieszkania wystarczy zostawić swój adres poczty elektronicznej. Na podanego maila urząd będzie wysyłał informację o możliwości pobrania dokumentu w formie elektronicznej. Jeśli osoba go pobierze, jest to jednoznaczne ze skutecznym dostarczeniem dokumentu. Jeśli natomiast podatnik nie odpowie na próbę kontaktu, urząd po tygodniu wyśle kolejne powiadomienie. Nawet w przypadku niepobrania korespondencji, po kolejnych 14 dniach dokument zostanie uznany za dostarczony.
Co przekaże nam fiskus?
Urząd skarbowy za pośrednictwem sieci będzie do nas wysyłał szeroki wachlarz pism, a mianowicie podjęte decyzje, interpretacje, postanowienia oraz wezwania do złożenia wyjaśnień. Kontakt jest rzecz jasna obustronny, dlatego sam podatnik tą drogą będzie miał możliwość wysyłania wyjaśnień, zażaleń, odwołań, ponagleń czy wniosków. Jest to z pewnością duże ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy z racji prowadzenia działalności muszą częściej kontaktować się z urzędem. Warunek jest jednak prosty, należy regularnie sprawdzać pocztę elektroniczną.